İş ararken dikkat edilecek 10 altın kural

İstediğiniz Konuları Paylaşabilirsiniz

Ülkemizde işsizlik ve özellikle genç işsizliği toplumun geniş kesimlerini ilgilendiriyor. Hizmet ve turizm sektöründe yoğun hareketlerin yaşandığı bu aylarda “24 Saatte İş” uygulaması, iş ararken dikkat edilecek önemli noktaları hatırlatıyor

Ülkemizde işsizliği düşürmek amacıyla kurulan ve ilk defa yapay zekâ ile işveren-çalışan eşleşmesi yapan mobil uygulama 24 Saatte İş; iş arayanların ve özellikle yeni işe başlayacak gençlerin dikkat etmesi gereken 10 altın kuralı şöyle sıralıyor:
  1. Öncelikle, kendinizi tanıyın. Ne istediğinizi bulun. Bu konuda kararsızsanız iş arama sürecine kesinlikle zaman ayırın. Okuyun, araştırın, sorun, sorgulayın.
  2. İş arayacağınız kariyer platformların listesini çıkarın, detaylı inceleyin. Sizin için uygun olanı bulun. Başvurunuzun nereden gittiği özgeçmişinizin içeriği kadar önemlidir.
  3. Seçici olun. Sırf şansınızı arttırmak için önünüze gelen her işe başvuru yapmayın.

Niteliklerinize uygun olan işleri bulun. Özgeçmişinizi onlara gönderin.

  1. Sadece kariyer siteleriyle de kısıtlı kalmayın. Gerçekten “orada” çalışmayı istediğiniz bir  şirket varsa, araştırın. Kendilerine ulaşın ve bu işi ne kadar istediğinizi gösterin.
  2. İş görüşmelerine hazırlanıp gidin. Dış görünüşünüz, tavrınız, mülakata erken gitmeniz de bu noktada çok önemli. Bu iş için özendiğinizi her yönünüzle gösterin.
  3. Mülakata gitmeden özgeçmişinizle ilgili hazırda söylenecek 5-10 cümleniz olsun. Son işinizden neden ayrıldınız, ne yapmak istiyorsunuz gibi sorulara hazır cevaplarınızı belirleyin.
  4. İş görüşmesi için gittiğiniz firmayı tanıyın. Orada neden çalışmak istediğinizi belirleyin ve görüşme sırasında mutlaka ifade edin.
  5. Sizi, rakiplerinizden ayıran özelliği bulun ve bunu ön plana çıkarın. Sizi siz yapan özelliğiniz firmanın arayışı ile uyum sağlamıyorsa uzun vadede iyi bir pozisyon-kişi eşleşmesi olmayacaktır.
  6. İş görüşmesi sonrasında takibinizi yapın. Israrcı olmadan görüşme için teşekkür edin ve görüşmenin sonucunu takip etmek amaçlı bir mail atın.
  7. Olumsuz geçen mülakatlar, reddedilen başvurular sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Onları bir fırsat olarak görün, hepsinden bir ders çıkarın ve yolunuza devam edin.

24 Saatte İş hakkında:

2017 yılında kurulan 24 Saatte İş, iş arayanlar ile eleman ihtiyacı olan şirketleri buluşturan bir mobil platform. 24 Saatte İş, yapay zeka teknolojisiyle işverenin verimli ve hızlı bir şekilde kendilerine en uygun elemanla buluşmasını sağlıyor. İş arayanlar tarafında da başvurulara 24 saat içinde cevap garantisi veriyor.

24 Saatte İş’in sunduğu uygulama kapsamında özgeçmiş ihtiyacı olmadan, bir dakikada doldurulabilen profil ile bir tıkla kişi kendisine en yakın ve en uygun işlere başvurabilir. İşverenler ise potansiyel eleman başvurularını hızlıca ve kolaylıkla değerlendirerek görüşmelere başlayarak acil eleman ihtiyaçlarını 1-2 gün içerisinde karşılayabilmektedir.

Şu anda sisteme kayıtlı 1 milyondan fazla çalışan adayı ve farklı büyüklüklerde 50 bin’den fazla şirket bulunuyor.

www.24satteis.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir