MTM Araştırma Sonuçları Derlemesine Göre Gençler Esnek Çalışmak İstiyor

İstediğiniz Konuları Paylaşabilirsiniz

Türkiye dâhil 30 ülkenin katıldığı son araştırmalara göre, gençler geleneksel düzenin dışında, esnek çalışabildikleri ve kendilerine zaman ayırabildikleri işlerde çalışmak istiyor. Medya Takip Merkezi (MTM) araştırma sonuçlarını derleyerek, medyada yer alan genç istihdamı haberlerinin raporunu çıkarttı. İşte araştırmanın detayları… 

Önemli bir sorun olarak görülen gençlerin istihdamı noktasında, Hilton ve Uluslararası Gençlik Vakfı (International Youth Foundation) iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Küresel Y Kuşağı Bakış Açışı Anketi’ Türkiye ve dünyadaki gençlerin işten beklentilerini gözler önüne serdi. Araştırma 30 ülkede 7 bin 600 genç ile gerçekleştirildi.

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) derlediği araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki gençlerin yüzde 52’si esnek çalışma saatlerine sahip olmayı ve işten sonra kendilerine yeterli vakit kalmasını istiyor. Yüzde 37’si ise farklı bölge ve ülkelere taşınabilme konusunda esneklik bekliyor. Gençlerin yüzde 40’ı staj ve formasyon imkanlarına sahip olmak isterken, dörtte biri otelcilik sektörünü ilk üç kariyer tercihinden biri olarak değerlendiriyor.

Medyanın da gözü genç istihdamında

MTM’nin yaptığı medya taramasına göre Temmuz başından bu yana genç istihdamına yönelik yazılı basın ve internet medyasında toplam 2 bin 864 habere yer verildi. Hükümetin genç istihdamını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar ve istihdam oranları medyanın öncelik verdiği konular arasında yer alıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir